Bez kategorii

Skojarzenia do mówienia

3 lata temu, Ewa Grzelak

Skojarzenia do mówienia są moją autorską pomocą logopedyczną w oparciu o koncepcję Van Rippera. To on jako pierwszy zalecał aby głoska miała „osobowość”, aby wiązała się z nią jakaś metafora, jakieś skojarzenie.

 

Pomoc składa się z 40 kart  - które odpowiadają 36 głoskom języka polskiego oraz 4 dodatkowe karty na głoski s, š, ś oraz r.

 

Każdej głosce przypisany jest specjalnie narysowany na potrzeby tej pomocy obrazek, który ma wywoływać skojarzenie z brzmieniem głoski. Kartom towarzyszy też umowny abstrakcyjny gest oraz propozycja zabawy.

 

„Skojarzenia do mówienia” zostały stworzone z myślą o dzieciach z dziecięcą apraksją mowy, aby pomóc im przywołać ruchowy obraz głoski z pamięci, aczkolwiek pomocy tej można używać z w terapii dyslalii (zarówno w przypadku substytucji jak i deformacji głosek) jako pomoc do wywołania głoski przy okazji zabawy. Karty, gesty i zabawy można zastosować też do ćwiczeń słuchowych oraz jako wspomaganie tworzenia się świadomości fonologicznej, co stanowi bazę przygotowującą do czytania i pisania. Karty można również stosować w pracy z uczniem dwujęzycznym oraz jako wspomaganie zabawowej nauki mówienia u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. 

 

Karty dostępne są w naszym sklepie razem ze szkoleniem, prezentującym gesty oraz praktyczne pomysły na ich wykorzystanie.